W obecnych trudnych czasach pełnych kryzysów i wyzwań stojących przed ludzkością, przywódcy państw i liderzy społeczności podejmują działania mające sprawić, żeby na naszej planecie wszystkim żyło się lepiej. Właśnie dlatego społeczność międzynarodowa przyjęła Cele Zrównoważonego Rozwoju.
Walka z ubóstwem, nierównościami i niesprawiedliwością, przeciwdziałanie zmianom klimatycznym – wydają się odrobinę… zbyt wymagającymi zadaniami, jak na możliwości pojedynczych osób. Zatem, czy Cele Zrównoważonego Rozwoju to zadania wyłącznie dla rządów państw, międzynarodowych i krajowych instytucji
i organizacji?
Nie. Każdy może je realizować.
Świat jest przecież dla wszystkich i wszyscy powinniśmy o niego dbać. Niestety, niektórzy z nas są leniwi czy obojętni, niekiedy niechętni zorganizowanej aktywności albo zwyczajnie nie mają czasu. Dla wszystkich tych osób mamy dobrą wiadomość: specjalnie dla was ONZ przygotowała mały instruktaż dla każdego.
Oto Ratowanie świata – przewodnik dla leniwych.
Poziom 1. „Nie wstaję dziś z kanapy”
Rzeczy, które możesz zrobić, nie odchodząc od komputera.
- Podłączaj urządzenia elektryczne do listy antyprzepięciowej, a jeśli z nich nie korzystasz – wyłączaj je całkowicie (tak, komputer też!). Oszczędzisz energię.
- Płać swoje rachunki przez Internet albo telefon, nie za pomocą druków. Mniej papieru to więcej drzew.
- Kliknij „Udostępnij” zamiast „Lubię to”. Jeśli widzisz interesującą kampanię w mediach społecznościowych, podziel się nią ze znajomymi – w ten sposób zwiększysz jej zasięg i siłę oddziaływania.
- Zabierz głos. Wyraź życzenie, by władze lokalne i państwowe angażowały się w inicjatywy przyjazne planecie i społeczeństwu. Możesz to zrobić na przykład podpisując internetowe petycje.
- Nie drukuj. Znalazłeś w sieci coś, co Cię zainteresowało? Zapisz kluczowe hasła w notatniku albo najlepiej użyj wirtualnych karteczek - przylepek, które sprawią, że będziesz miał notatki zawsze na pulpicie.
- Wyłącz światło. Jeśli korzystasz z komputera lub oglądasz telewizję, zastanów się, czy musisz to robić przy zapalonym świetle.
- Poświęć kilka minut na sprawdzenie, którzy producenci stosują praktyki przyjazne środowisku. Kiedy następnym razem będziesz szedł po zakupy, poszukaj ich produktów.
- Nie ignoruj internetowych „zbirów”. Jeśli widzisz, że ktoś prześladuje innych w sieci, zgłoś to zachowanie administratorowi.
- Nie izoluj się. Śledź lokalne wiadomości i regularnie sprawdzaj, jak są realizowane Cele. Śledź media społecznościowe @GlobalGoalsUN.
- Podziel się swoimi działaniami. Użyj hashtaga #globalgoals w mediach społecznościowych, aby dołączyć do sieci milionów ludzi, którzy troszczą się
o przyszłość Ziemi.
- Zniweluj swój ślad węglowy. Korzystając ze strony http://climateneutralnow.org/ możesz obliczyć jak dużo dwutlenku węgla wprowadzasz do atmosfery. To, czego nie możesz zmniejszyć, możesz zniwelować, wpłacając kilka złotych na projekty dążące do redukcji CO₂.
Poziom 2. „Ratowanie świata zaczynam od własnego mieszkania”
Rzeczy, które możesz zrobić, nie wychodząc z domu.
- Robiąc pranie, upewnij się, że bęben pralki jest pełny. Nie marnuj wody i energii na jedną koszulę.
- Weź szybki prysznic. Pięć, dziesięć minut pod natryskiem zużywa dziesiątki litrów wody mniej niż pełna wanna.
- Staraj się jeść mniej mięsa i ryb. Uprawa warzyw i owoców pochłania dużo mniej zasobów niż hodowla zwierząt.
- Nie pozwól psuć się jedzeniu. Zamrażaj pożywienie, którego nie zjesz od razu. To samo możesz robić z pozostałą żywnością oraz posiłkami na wynos. Oszczędzisz żywność i pieniądze.
- Jeśli tylko masz taką możliwość to zrób kompost, na który będziesz wyrzucał resztki. Nie ma lepszego sposobu na oddawanie naturze jej owoców.
- Jedno słowo: recykling! Sprawi to, że stosy śmieci (papieru, plastiku, metali i aluminium) na wysypiskach będą maleć, zamiast rosnąć.
- Kupuj jak najmniej „zapakowane” jedzenie. Im mniej opakowań, tym mniej śmieci.
- Jeśli do przygotowywanego dania nie potrzebujesz wysokiej temperatury, nie przegrzewaj piekarnika. Po prostu włóż jedzenie do środka i pozwól,
by nabierało temperatury razem z piekarnikiem.
- Popraw izolację domu. Znajdź miejsca przy oknach i drzwiach, które są słabo izolowane („wieje” od nich) i uszczelnij je. Dom będzie lepiej trzymał ciepło,
a Ty zużyjesz mniej energii.
- Zastanów się, czy w chłodne dni potrzebujesz aż tak dużo ciepła. Może da się ustawić grzejnik na odrobinę niższą temperaturę?
– Przejrzyj stare urządzenia elektryczne i żarówki pod kątem energooszczędności. Wiele z nich da się wymienić na nowsze, znacznie mniej energochłonne odpowiedniki.
- Rozważ instalację paneli słonecznych. To oznacza dużo niższe rachunki za prąd.
- Kup… dywan. Dywany pomagają utrzymać ciepło w twoim domu, przy mniejszym zużyciu energii.
- Jeśli masz w domu zmywarkę, nie płucz naczyń przed włożeniem ich do środka. Zrzucenie resztek widelcem w zupełności wystarczy.
- Rozważ stosowanie innych pieluszek. Przewijaj dziecko używając pieluszek bawełnianych wielokrotnego użytku lub któregoś z nowego typu jednorazówek, które są przyjazne środowisku.
- Zimą odgarniaj śnieg ręcznie. Potraktuj to jako dodatkową okazję do ruchu i unikaj głośnych, energochłonnych maszyn.
- Używaj zapałek. Nie potrzebują benzyny czy gazu, np. w zapalniczkach.
Poziom 3. „Sympatyczny sąsiad”
Rzeczy, które możesz robić w swoim sąsiedztwie.
- Kupuj w małych, lokalnych sklepach. Wspierając okoliczny biznes, dajesz pracę ludziom ze swojego otoczenia. Sprawiasz także, że ciężarówki dostawcze pokonują mniejsze dystanse, żeby dowieźć towar.
- Rób przemyślane zakupy. Przygotuj listy posiłków i produktów, które powinieneś kupić. Nie dawaj się złapać na marketingowe chwyty, które mają nakłonić Cię do kupna niepotrzebnych rzeczy – zwłaszcza tych, które łatwo się psują. Czasem pozorna oszczędność może okazać się dodatkowym wydatkiem, jeśli to, co kupisz i tak wyląduje w śmietniku.
- Kupuj „nieładne” warzywa i owoce. Wiele z nich nie może trafić na półki sklepów, bowiem nie spełniają norm dotyczących kształtu lub koloru, są jednak równie smaczne. Możesz je najczęściej znaleźć na mniejszych targach, u lokalnych dostawców.
- Jedz ekologiczne owoce morza. Idąc do ulubionej restauracji spytaj, czy owoce morza, które serwują są pozyskiwane w sposób nienaruszający równowagi ekologicznej.
- Kupuj ekologiczne owoce morza. Wiele aplikacji, jak www.seafoodwatch.org/seafood-recommendations/our-app pozwalają sprawdzić, czy dokonując zakupów nie przyczynisz się do niszczenia ekosystemu.
- Spaceruj, korzystaj z roweru, używaj transportu publicznego. Jadąc samochodem, staraj się upewnić, że wszystkie miejsca są zajęte.
- Używaj kubków i butelek wielokrotnego użytku. Zostawisz po sobie mniej śmieci, a w kawiarni może dostaniesz zniżkę.
- Na zakupy chodź z własną siatką. Staraj się unikać jednorazowych, plastikowych torebek.
- Mniej serwetek. Biorąc jedzenie na wynos przemyśl, czy rzeczywiście potrzebne są Ci te wszystkie papierowe serwetki. Po co wyrzucać je do śmieci, skoro mogą się przydać komuś innemu?
- Nowe, nie zawsze znaczy lepsze. Zastanów się, czy niektóre rzeczy kupowane z drugiej ręki nie spełnią swojej funkcji równie dobrze.
- Dbaj o samochód. Dobrze utrzymany samochód emituje znacznie mniej spalin.
- Dawaj, zamiast wyrzucać. Używane ubrania, książki i meble mogą okazać się bezcenne dla lokalnych organizacji charytatywnych.
- Szczep siebie i swoje dzieci. Chroniąc swoją rodzinę przed chorobami, ułatwiasz pracę służbie zdrowia.
- Głosuj. Korzystaj z praw wyborczych i współdecyduj, kto będzie liderem w Twoim kraju i okolicy.
To tylko kilka rzeczy, które możesz zrobić. Zajrzyj na stronę http://www.un.org/sustainabledevelopment/takeaction/ i poznaj inne pomysły.